طراحی دودکش بلند

 • گالری تصاویر
 • با توجه به اهمیت زیاد اجسام جریان‌بند در صنایع و مهندسی، تحقیقات گسترده‌ای روی جریان اطراف این اجسام با هندسه‌های مختلف صورت گرفته است. در مقیاس‌های کوچک، جریان خنک‌کننده هوا روی قطعات برد الکتریکی و در مقیاس‌های بزرگتر جریان باد اطراف ساختمان‌های بلند، برج‌ها و دودکش‌ها، جریان سیال حول برجک زیردریایی و جریان هوا اطراف بال‌های هواپیما، نمونه‌های جریان اطراف اینگونه اجسام است. 

   

  امروزه در کارخانه‌های صنعتی با توجه به میزان و انتشار دود و آلاینده‌های قابل ملاحظه‌ای که وارد هوا می‌کنند، به منظور کنترل آلودگی‌های زیست محیطی، آلاینده‌ها را توسط دودکش‌های بلندی در ارتفاع بالایی از سطح زمین آزاد می‌کنند. حرکت جریان‌های هوا در اطراف این سازه‌های بلند و باریک سبب ایجاد نوسانات شدید و ماندگار در دودکش می‌شود. تغییر شکل‌های سازه می‌تواند باعث آسیب به بدنه دودکش و پی آن گردد. 

   

  رفتار دودکشهای بلند در جهت عمود بر باد ، دارای مکانیزم‌های مختلفی است که در زمانها و حالتهای مختلف هر کدام موثر بر رفتار دودکش می‌شوند و ضمن آنکه تداخل این مکانیزمها خود مشکل دیگری می‌باشد.

  یکی از مهم ترین پارامتر های طراحی دود کش بلند ، ارتعاشات ناشی از جدایی گردابه های سیال و روش حذف ان است .

  مسیر گردابه ها تنها در بازه خاصی از رژیم حرکتی جریان سیال رخ می‌دهد، به این معنا که سرعت جریان یا به عبارت دقیق‌تر عدد رینولدز جریان باید در محدوده خاصی قرار داشته باشد. معمولاً در گذر جریان سیال از روی اجسام، این پدیده در اعداد رینولدز بیش‌تر از ۹۰ رفته رفته پدیدار می‌شود.

  در مجموع در هر وضعیتی که بتوان برهم‌کنش میان سازه و سیال در اعداد رینولدز نسبتاً بالا را متصور شد، به علت تشکیل بارهایی متنوع و مخرب روی سازه، باید راه‌کارهایی مهندسی شده برای مقابله با این پدیده در نظر گرفته شود. زیردریایی‌ها، دودکش‌های صنعتی و همگی مثال‌هایی از این سازه‌ها به‌شمار می‌روند. یک ایده برای آن‌که از وقوع چنین ارتعاشات ناخواسته‌ای در سازه‌هایی با هندسه استوانه‌ای شکل جلوگیری شود، نصب پره‌هایی در عرض سازه است تا به نوعی طول مشخصه سازه را افزایش داده و عدد رینولدز بحرانی را برای شکل‌گیری این گردابه‌ها بالاتر ببرد. با توجه به این‌که برای سازه‌های عظیمی چون آسمان‌خراش‌ها و برج‌های صنعتی وزش باد و تشکیل تاوه از تمامی جهات محتمل است، برای این موارد پره‌های مارپیچی شبیه به حدیده پیچ‌ها در بخش‌های فوقانی سازه تعبیه می‌شود تا با برهم زدن تقارن سه بعدی سازه، تجمیع تاوه‌ها و تشکیل خیابان گردابه‌ها به حداقل برسد.

   

  این شرکت تجربه طراحی و ساخت دود کش تا ارتفاع 50 متر را داشته و در صورت نیاز طراحی برای ارتفاع بالاتر نیز میسر است.

   

  دانلود مرتبط مهندسی فن

   فرم سفارش

       دانلود فرم تخصصی اکسل